2016 aktif konular listesi

2016 aktif konular listesi

KPSS Ais ösym aday işlemleri ekranı

 • kpssAday işlemlerine yönelik olarak hizmet veren ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr), adaylara yönelik hizmet kalitesini arttırmak ve adaylara yeni hizmetler sunmak amacı hizmet vermektedir.

KPSS aday işlemleri sistemi ÖSYM Başkanlığı bünyesininde geliştirilmiş ve hizmete sunulmuştur. Adaylar sisteme giriş yaptıktan sonra sistem kullanımına yönelik açıklamaları "Yardım" kısmında bulabileceklerdir. KPSS kayıtları yeni aday işlemleri sistemi üzerinden alınacaktır.

KPSS Ais ösym aday işlemleri ekranı giriş için tıklayınız

KPSS 2018 başvuru tarihi ne zaman?

 • kpssKPSS'ye girerek hayallerindeki puanı alıp memur olmak isteyenler KPSS başvuru tarihleri hakkında araştırmalar yapıyor. KPSS lisans ve önlisans sınavları ne zaman yapılacak? Lise mezunları için KPSS ne zaman yapılacak? Lise mezunları nasıl memur olur? İşte KPSS sınav başvuru tarihi ve detayları.

Önümüzdeki yılın KPSS başvuru tarihleri belli oldu. Memur olmak isteyen milyonlarca kişinin yakından takip ettiği Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) 2018 takvimini ÖSYM duyurdu. Peki isans, önlisans ve ortaöğretim KPSS sınavları ne zaman yapılacak?

ÖSYM’nin sınav takvimi içerisinde 2018 yılında yapılacak olan KPSS sınavları için başvuru ve sonuç tarihleri belli oldu. Lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi takvimi yayınladı.

KPSS 2018 TEMMUZ AYINDA YAPILACAK

2018 KPSS başvuruları nereden yapılıyor?

 • kpssMilyonlarca öğrenci ve memur adaylarının merakla bekledikleri 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) başvuruları ne zaman başlıyor? sorusunun yanıtı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklandı. Peki 2018 kpss başvuruları nereden yapılıyor?

ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayınlanan Başvuracağınız Sınava ait Kılavuz ve Aday Başvuru Formuna ulaşabilirsiniz.Başvurma süresi içerisinde kılavuzda belirtilen bankalardan birine sınav ücretini yatırınız. http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayınlanan Başvuracağınız Sınava ait Aday Başvuru Formunu önceden doldurmanız yararınıza olacaktır.

KPSS 2018 lisans Kılavuzunu İndirmek için Buraya Tıklayın

KPSS nedir?

 • kpssKamu Personel Seçme Sınavı kısatlmasıyla KPSS, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel seçmek için ÖSYM tarafından yapılan sınavdır. Bu sınav, "Genel Yetenek", "Genel Kültür", "Yabancı Dil", "Eğitim Bilimleri", "Hukuk", "İktisat", "İşletme", "Maliye", "Muhasebe", "Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler”i, "Ekonometri", "İstatistik", "Kamu Yönetimi" ve "Uluslararası İlişkiler" gibi farklı sınavlardan oluşmaktadır.

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) nedir?

KPSS nedir, KPSS sınavına kimler katılabilir, KPSS A-B-C grubu kadroları hakkında bilgi, başvuru şartları, öğretmenlik sınavı ve çok daha fazlası bu yazımızda.

Kamu Personeli Seçme Sınavı nedir kimler başvurabilir?

 • kpssKPSS Nedir? Kimler Başvurabilir? İşte KPSS’nin Tarihçesi...

Kamu personeli seçme sınavı adı ile hayatımıza ortak olan sınav sistemi diye adlandırabilirz basit olarak. Kamu kurumlarında göre alacak personel adaylarına uygulanan bu sınav kendi içinde çeşitlilik göstermektedir.

Örn: KPSS-A KPSS-B

Bu sınav genel yetenek,genel kültür,istatistik,kamu yönetimi,anayasa gibi kollardan oluşur. Elbette bu kolların hepsinden sorumlu değilsiniz şöyle ki; başvuracağınız alan adına yeterli olacak bölümlerden sorumlu tutulursunuz. Lise ve üzeri eğitim derecesine sahip yani bu derecelerle mezun olan herkes bu sınava başvurusunu yapabilir.

A-B ve C Grubu Kadrolar:

KPSS kimler başvurabilir yaş sınırı var mı?

 • kpssKPSS’ye katılan memur adayları memurluğa atanmak için yaş sınırı olup olmadığını merak etmektedir. Bazı memur alımlarında üst yaş sınırı konulurken bazı ilanlarda ise üst yaş sınırı konulmamaktadır.

Memurluğa Atanmada Alt Yaş Sınırı Kaç?

Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar devlet memuru olabilmektedir. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler ise, en az 15 yaşını doldurmuş ve kazai rüşt kararı almış olmak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. (Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibariyle alınmış olması gerekmektedir.)

Memurluğa Atanmada Üst Yaş Sınırı Kaç?

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’ te A ve B Grubu kadro ayrımı yapılmıştır.

KPSS 2018 lisans puan hesaplama nasıl yapılır?

 • kpssKPSS, lisans mezunu adaylar için her yıl; önlisans ve lise mezunu adaylar içinse çift yıllarda yapılan kamu personeli seçme sınavıdır. Çift yıllarda yapılan KPSS’ye üniversiteden mezun olmamış öğrenciler de girebilmektedir ancak üniversiteden mezun olan adaylar ise yalnızca lisans KPSS’ye girebilmektedir.

KPSS 2018 lisans puan hesaplaması yapmak için tıklayınız

KPSS ortaöğretim sınavının puan türü p94’tür. Daha çok B Kadro olarak anılan kurumlarda memur olunmaktadır. P94 puan türüyle Şöför, gardiyan, katip, bilgisayar işletmeni gibi memur kadrolarına atanabilirsiniz.

KPSS 2018 Lisans-Önlisans- Ortaöğretim Soru Dağılımı

 • kpssÇift seneli yıllarda yapılan KPSS sınavları oldukça önemli olmaktadır. Çünkü Merkezi Atama bekleyen Lisans mezunları sadece çift seneli yıllarda yapılan KPSS’de aldıkları puanlarla atanabilmektedir. 2016 kpss, 2018 kpss, 2020 kpss gibi..

2 Senede bir sınava girebilen önlisans ve Lise mezunları içinde 2018 KPSS oldukça önemli bir sınav olacaktır. zira 2018’de istedikleri puanı alamadıkları ve atanamadıkları takdirde 2020 KPSS sınavını beklemek zorunda kalacaklardır.

Bugün kü konumuzda KPSS konularına değineceğiniz. Bilindiği üzere 2013 Yılında KPSS konu dağılımında birtakım değişiklik yapılmıştı. Soru dağılımında herhangi bir değişiklik söz konusu değil. KPSS sınavı halen Genel Yetenek Kısmından 60- Genel Kültür kısmından 60 olmak üzere toplam 120 Sorudan oluşmaktadır.

Gelelim 2018 KPSS soru dağılımı‘na.

KPSS 2018 lisans sınav tarihi ne zaman?

 • kpssÖğrencilerin Devlet Memuru olmaları için önündeki en büyük sınav olan KPSS için vakit her her geçen gün yaklaşıyor. Binlerce üniversite mezunu Lisans KPSS'yi bekliyor. Peki KPSS ne zaman olacak? Başvurular ne zaman başlayacak? KPSS için merak ettiğiniz tüm detaylar kpss2018.net'te olacak.

ÖSYM'nin 2018 sınav takvimini yayınlamasıyla birlikte binlerce kişinin beklediği KPSS sınav tarihi belli oldu. Adayların yakından takip ettiği ve memur olmak için dört gözle beklediği konu için açıklama yapan ÖSYM 2018 Kpss sınavının Mayıs ayında yapılacağını belirtti.

2018 KPSS Lise (Ortaöğretim) Sınavına Kimler Girebilir?

 • kpssLise Okuyan öğrencilerin hepsi olmasa da bazı sınıflarda okuyan öğrenciler 2018 KPSS Sınavına lise düzeyinden girme hakkına sahip olacaklar.

B grubu memurluk kadroları için KPSS çift yıllarda yapılmaktadır ve puanlar 2 yıl boyunca geçerlidir. Bu iki yıllık süreç içinde kurumsal alımlar dışında 4 tane merkezi yerleştirme yapılmakta ve bunlar Kasım ile Haziran aylarında olmaktadır.

Lise mezunları KPSS’de Genel Yetenek(Türkçe Matematik ) ile Genel Kültür(Tarih, Coğrafya ve vatandaşlık ) sorularını cevaplar ve Lise Atamaları P94 puanı ile yapmaktadırlar.

Mezun olmayan Öğrenciler lise düzeyinden KPSS’ye girilebilir mi?

KPSS 2018 lisans başvuru tarihi ne zaman?

 • kpssKPSS 2018 tarihleri ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından duyuruldu, yıl içerisindeki tüm sınavların başvuru tarihine de aynı takvim içerisinde yer verildi. Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans 22 Temmuz'da düzenlenecek. Adaylar bu sınav için 10-21 Mayıs tarihleri arasında başvuruda bulunabilecek. Peki ön lisans ve ortaöğretim 2018 KPSS başvuruları ve sınavları ne zaman?

KPSS 2018 başvurularının ne zaman başlayacağını merak eden yüz binlerce memur adayı konuyla alakalı araştırmalarını sürdürmeye devam ediyorlar. Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sınavına girip memur olma hayali kuran vatandaşlar başvuru tarihini sorguluyorlar. Peki, KPSS 2018 başvuruları ne zaman başlayacak? KPSS sınavı ne zaman?

KPSS BAŞVURULARI 10-21 MAYIS ARASINDA YAPILACAK

KPSS 2018 başvurusu nasıl yapılır resimli anlatım

 • kpssKPSS başvuruları için ÖSYM kılavuz satışı veya dağıtımı yapmayacak. Adaylar kılavuzu sadece internetten inceleyebilecek. Kılavuz her zamanki gibi yine çok karışık. Bu yazıda en basit dille başvuru yolunu anlatacağız.

2018 KPSS lisans(4 yıllık) başvuruları Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak. Başvurular Mart gecesi 23.59'da sona erecek. Başvurular elektronik ortamda alınacak ve adayların öncelikle başvuru ücretini yatırmaları gerekiyor.

Başvuru aşamaları

1-Kaç oturuma girileceğinin belirlenmesi

2-Sınav ücretinin ilgili bankalara yatırılması

3-Başvuru yapılması

*** KPSS başvurusu nasıl yapılır resimli anlatım için buraya tıklayınız

Kaç oturuma girileceğinin belirlenmesi

KPSS başvuru ücreti kredi kartı ile nasıl ödenir?

 • kpssÖSYM tarafından, KPSS adaylarının sınav ücretlerini ödemelerinde kolaylık sağlamak üzere yeni bir uygulama hayata geçirilmiştir. Sınava başvuracak adaylar sınav ücretlerini kredi kartları ile ÖSYM’nin internet (https://odeme.osym.gov.tr/) sayfasında bulunan “ÖDEMELER” alanından banka şubelerine gitmeden ödeyebileceklerdir.

KPSS başvuru ücreti kredi kartı ile ödeme yapmak için tıklayınız

KPSS başvuru ücreti hangi bankalara yatırılır 2018?

 • kpss2018 KPSS başvuruları başlıyor. Peki KPSS başvuru ücretleri ne kadar ve hangi bankalara yatırlacak? İşte bu sorunun cevabı...

KPSS başvuruları başladı. 2018 KPSS'ye başvuracak adaylar Mart'a kadar başvuru işlemlerini yapabilirler. Peki KPSS ücreti bu sene ne kadar ve başvuru ücretleri hangi bankaya yatırılacak? 2018 yılı KPSS başvuruları için her oturuma geçen yıl 60 lira ödenmişti.

Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) başvuruları başlıyor. ÖSYM'nin internet sayfasındaki sınav takvimine göre, KPSS (A Grubu ve Öğretmenlik) Mayıs'da, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise Temmuz'da gerçekleştirilecek.

SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

2018-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, ÖABT başvuruları, Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak olup ücret ödeme için son gün, Mart 2018 tarihidir.

KPSS 2018 sınavına kimler girebilir?

 • kpss2018 Kamu Personel Seçme Sınavı A Grubu ve Öğretmenlik İle B Gurubu Kadroları İçindir. Sınav, lisans, Önlisans ve Lise-Ortaöğretim düzeyindedir. Bundan böyle 2018-KPSS olarak anılacaktır.

Sınava girme hakkınızın olup olmadığını daha önceden öğrenmenizi sağlamak, çoğu aday sınava girebileceğini bilmeden sınava yakın bu tür yazıları okuyor ama sınava çalışma fırsatını kaçırmış bir şekilde sınava giriyor sonuç negatif. Bizler 2018 KPSS Sonuçlarınızın Olumlu olması için sizler için bu çalışmayı yaptık.

Kamu kurum ve kuruluşlarının, KPSS B, A Grubu ve Millî Eğitim Bakanlığı öğretmenlik dâhil Kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunludur.

Top