KPSS DHBT sözlü mülakat ne zaman 2018?

KPSS DHBT sözlü mülakat ne zaman 2018?KPSS DHBT sözlü mülakat sınavı yapılacak mı? Kimler mülakat sınavına girebilir?

Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatında İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticisi kadrolara Ekim 2018 tarihinden sonra atanacaklar için yeterlik şartı kaldırılarak; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile KPSS'ye Başkanlık din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ekledi. Konuyla ilgili sınav geçtiğimiz hafta yapıldı. DHBT sonuçlarının açıklanması ve DHBT sözlü (mülakat) sınavının yapılıp yapılmayacağı konusu ise henüz netlik kazanmadı. Diyanette mülakat sınavı yapılacak mı, yapılırsa neye göre yapılacak, Yazılı sınavdan kaç puan alanlar sözlü sınava girmeye hak kazanacak. Resmi açıklama ne zaman yapılır? Milyonlarca DHBT sınavına giren hatip, imam, kuran kursu öğreticisinin gözü kulağı bu haberde.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nı yakından takip eden değişik kaynaklı sitelerde Diyanet ile ilgili sınavlarda sözlü sınavın mutlaka olacağına dair sinyaller veriliyor. Yapılan yorumları sizler için derledik. Ayrıca sitemize de adayların yaptığı çok önemli açıklamalar var onları da aydınlatıcı olması açısından yayınlıyoruz:

- Diyanet İşleri Başkanlığı diğer kurumdan hem farklı hem de özel bir kurumdur. Bazı kurumlarda sözlü sınav o kurumun olmazsa olmazıdır. İşte o kurumların başında Diyanet işleri Başkanlığı gelmektedir."Kamu sektörü ve özel sektörden birçok kurum, önemli pozisyonlara o işin niteliğine uygun personeli seçmek için yazılı sınavın yanında mülakatı da zaruri olarak görür. Mülakat, adayın pratik zekasını, ifade kabiliyetini, düşünme melekesindeki mantıksal tutarlılığı, özgüvenini, temsil kabiliyetini, beşeri münasebetlerde sergilediği tarzı ve işin niteliğine göre ses, seda, eda dil, üslup vd hususiyetlerde sahip olduğu nitelikleri ölçmeyi amaçlar."

- Evet... DHBT sınavından sonra kesinlikle sözlü sınavlar olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı sözlü sınavların usul ve esaslarla ilgili açıklamayı ileriki günlerde mutlaka yapacaktır. Bir adım daha ileriye gidelim. Bir sonraki haberimizde yeni sisteme göre sözlü sınavlar nasıl olacak, nelere dikkat edilmesi gerekir? Adayların nerede ne yapması gerekir yönünde ayrıca açıklamalarda bulunacağız.

- Bir başka yoruma göre de Diyanet’te mülakat işe giriş şartlarının olmazsa olmazıdır bence. İmamlık ve müezzinlikte, adayın kıratını, ses ve sedasını hatta kıyafetini değerlendirmek gerekir. İmamlık sınavına giren bir aday, ilahiyat mezunu olabilir, hatta yüksek lisans ve doktora da yapmış olabilir. Milli Eğitime gitmesi halinde başarılı bir öğretmen hatta üniversitede başarılı bir öğretim üyesi de olabilecek birinin dilinde sorun varsa, kelimeleri yanlış telaffuz ediyorsa, yada aldığı Kur’an eğitimi oldukça zayıfsa imam olmaması gerekir. Bu durum mülakatta tespit edilir. Şef, müdür, müftü, uzman vd görevde yükselme sınavlarında da yazımın başında mülakatın amacını açıkladığım cümlede belirttiğim hususların aranması gerekir.

- Sonuclar cuma günü açıklanıyor haberleri var internette. ama kesin midir bilinmez? 25 net olayı puan mantığına ters. 70(taban puan)+kpss g.k (0,15)+ kpss g.y (0,15)+ dhbt1(0,3) + dhbt2(0,4) = sonuc seklinde olacak. 25 net i olmayan 25 neti olanın puanını geçebilir bu safsataya göre. o da adil bir puanlama olmaz. milletin kafasını bulandırmayalım. her bölümden en az beş soru yaparsanız o kısmın puanı hesaplanır. ösymye geçen bu sistemde puanlar gerçekten çok düşük olacak. mtsb den daha zor olduğu için. mülakat ile ilgili paylaşımlar ve deneyimler facebook sayfa ve gruplarda paylaşılmış. oradan istifade edebilirler.esselamun aleykum

- Arkadaslar lutfen bos yorumlar atmayalim simdi kpss %30 DHBT %70 olarak hesaplanacak yani bu hesaplamaya gore ortalama 70 olacak ki mulakat sinavina gidebilelim ...hersey bu yani

- Arkadaşlar kpss den 70 barajı yok kpss nin % 30 ile dhbt nin %70 ortalamaları alınıp sınava çağıracaklar puan sıralaması yapıp...herkesi çağırmayacaklar 5 bin kişi alınacaksa puanı yüksek olandan aşağıya doğru..kpss 66 aldım %30 u 19,5..dhbt den 70 alsam %70i 49 oluyor ikisinin toplamıyla 69,5 sınava çağıracaklar bölgelere ayrılıp..inşallah heppiniz için hayırlı olur.

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT) NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığınca İmam-Hatip Müezzin Kayyum ve Kuran kursu öğretici alım sınavlarında kullanılan Yeterlilik sınavı kaldırıldı. Yerine din hizmetleri alan bilgisi testi DHBT getirildi. DHBT sınavı ÖSYM tarafından yapılacak , Lise mezunları, Önlisans Mezunları ve Lisans Mezunları için ayrı ayrı puan hesaplaması yapılacak, bundan sonra Kuran kursu öğreticisi imam hatip ve müezzin kayyum kadrolarına ilk defa açıktan atanacaklara veya sözleşmeli atanacaklara bu puan hesaplanarak yerleştirme yapılacak

Puan türleri :

Lise Mezunları için KPSSP-122
Yüksekokul Mezunları için KPSSP-123
Üniversite Mezunları için KPSSP-124 Puan türü hesaplanacak ve yerleştirmede bu panlar kullanılacak

ESKİ YETERLİLİK PUANLARI NE OLACAK?

Eski yeterlilk puanlarının geçerlilik süresi sonuna kadar kullanılıp kullanılamayacağına dair Diyanet işleri başkanlığınca bir açıklama yapılmış değil, ancak yeni sistemde puan hesaplama yapılırken çözülen soruların KPSS sorluarının 0,15 ile DHBT sorularının ise 0,30 ve 0,40 ile çarpılması sonucu ortaya KPSSP-122 puanı gibi tek bir puanın çıkması eski yeterlik sınav sonuçlarının kullanılamayacağı anlamına gelebilir. Kanaatimiz bu yöndedir. Diyanet işleri başkanlığı ilerleyen tarihlerde bu konuda açıklamaya yapacaktır.

KPSS DHBT Sonuçlarını Öğrenmek için Tıklayınız

Konular

Top