MEB’den KPSS dershanesi

MEB’den KPSS dershanesiDershanelerin yerini halk eğitim merkezlerinin almasına olanak sağlayan yönetmelik değişikliğinin ardından ilk somut adım atıldı. Bakanlık, KPSS kursu açılmasına onay verdi.

Dershane faaliyetlerinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde sürdürülmesine olanak sağlayan “Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği”nde yapılan değişikliğin ardından ilk adım atıldı. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, yeni hazırlanan iki kurs programını uygulamaya koydu.


Yeni eğitim yılı itibarıyla halk eğitim merkezleri bünyesinde, “Kişisel Gelişim ve Eğitimi” alanı adı altında KPSS’ye hazırlık kursları açılması kararlaştırıldı. Böylelikle, Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan dershanelerin ve etüt merkezlerinin yerini halk eğitim merkezlerinin almasını sağlayan düzenleme resmen hayata geçirildi.

Yönetmelik çerçevesinde açılacak destekleme ve yetiştirme kurslarında, mezunların yanı sıra örgün eğitime devam eden öğrencilere de eğitim verileceği öğrenildi. Müfredatın örgün eğitimle aynı olmasını isteyen MEB, kursların fiziki kapasitesi yeterli olan resmi ortaokullarda, imam hatip ortaokullarında ve orta öğretim kurumlarında açılabileceğini duyurdu. Yeni açılacak kursların, “KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Lisans” ve “KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Ön Lisans” alanlarında olacağı belirtildi. Tüm tepkilere karşın sözleşmeli istihdam modelinden vazgeçmeyen Bakanlık, halk eğitim merkezlerinde açılacak destekleme kurslarında sözleşmeli usta öğreticilerin de görevlendirilebileceğini bildirdi.

Halk eğitim merkezi atağı

Yeni modelde, ildeki yetkili sendikanın temsilcisine de İl Halk Eğitim Komisyonu’nda etkin rol veren MEB, halk eğitim merkezleri ve çıraklık eğitim merkezlerinin inşası için 2018 yılında bütçesinden 79 milyon lira harcadı. Yapımı devam eden 47 halk eğitim merkezi için 2018 yılında 45 milyon lira ayıran Bakanlık bu kapsamda yapılan çalışmalar için 2019 yılı ödeneğini ise 226 milyon lira olarak açıkladı. Dershaneciliğe soyunan MEB, beş yeni halk eğitim merkezinin yapımına da bu yıl başladı. Adıyaman, Hakkari, Artvin, İstanbul ve Zonguldak’ta başlanan projelerin toplam tutarının 25.5 milyon lira olduğu öğrenildi. 2020’de tamamlanması planlanan halk eğitim merkezlerinin toplam derslik sayısının 60 olacağı ifade edildi.

***


‘Dershane mantığı…’

MEB, “KPSS hazırlık, bilgisayar kursu” gibi isimlerle açılan kursların, “Dershane mantığına kapı aralayacak şekilde” hizmet vermemesi gerektiğini de açıkladı. Bakanlık, kişisel gelişim ve meslek edindirme kurslarının çalışma alanı dışında başka bir faaliyet alanına yönelmemeleri gerektiğine dikkat çekti. “Çeşitli kurslar” adı altında açılan kursların, ilköğretim veya ortaöğretim müfredatının içeriği ile benzerlik gösteren programlar uyguladığının tespit edilmesi halinde takdirde kuruma para cezası verileceği belirtildi.

Konular

Top