Engelli adayın öğrenim seviyesi değişti mi?

Engelli adayın öğrenim seviyesi değişti mi?Görme engelli bir aday, önlisans olan eğitim düzeyinin, kendi başvurusu olmamasına rağmen, ÖSYM tarafından lisans olarak değiştirilmesi nedeniyle 2017/1 EKPSS tercihlerini yapamadı.

ÖSYM tarafından 2017 EKPSS / Kura ile Engelli Kamu Personeli Yerleştirme tercih işlemleri 12-21 Temmuz 2017 tarihlerinde yapıldı.

Ancak sınava önlisans düzeyinde giren, 2016 DGS, 2016 EKPSS başvurularını da önlisans düzeyinde yapan bir engelli adayın öğrenim düzeyi, tercih sırasında "lisans" olmuştur.

Anadolu Üniversitesinin önlisans 9133 kodlu Medya ve İletişim bölümü mezunu olan engelli, tercih döneminde Anadolu Üniversitesi lisans 8244 Medya ve İletişim bölümü olarak gözükmüştür.

Yaşanan bu sorun tercih döneminde çözülememiş ve aday mağdur olmuştur.

Memurlar.net olarak engelli adayı arkadaşımızla yaptığımız görüşmede, öğrenim düzeyinin değiştirilmesi için ya kendisinin resmi dilekçeyle başvuru yapması gerektiği ya da bir başvuru merkezine gitmesinin zorunlu olduğuna vurgu yaptı. Gerçekten de kılavuzda, öğrenim değişikliği için bu iki yöntem önerilmektedir. Engelli tercihi yapacak aday, her ikisini de yapmadığını, ÖSYM ile yaptığı görüşmede de görevlilerin, öğrenim seviyesinin birisi tarafından değiştirildiğine dair bir şey söylenmediğini belirtmektedir.

Engelli aday, tercih süresi içinde, Anadolu Üniversitesi, YÖK ve ÖSYM'nin çağrı merkezlerine çok sayıda aramadan sonra ulaşmasına rağmen sorun çözülememiştir. Hiçbir yetkili sorunun çözümü için alternatif bir çözüm veya yönlendirme/bilgilendirme yapmamıştır.

Yaşanan sorundan dolayı aday tercih bildirimi yapamamış ve mağdur olmuştur.

Bu arada 21 Temmuz'da başvuru işlemleri sona eren 2017 EKPSS tercihlerinde sonuçlar hala açıklanabilmiş değil!

İŞTE ENGELLİ ADAYIN ÖĞRENİM DÜZEYİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Konular

Top