2019 KPSS sınavına sadece iki meslek için girilmeli

2019 KPSS sınavına sadece iki meslek için girilmeliKPSS Sınav kılavuzunda yer alan bilgiye göre, 2019 KPSS sınav sonuçları sadece öğretmenlik alımları ile müfettiş ve uzman yardımcısı alımlarında kullanılacak
2019 KPSS sınavı için başvuru süreci başladı.

Ancak, 2019 KPSS sınav sonuçları tüm personel alımlarında kullanılmayacak. 2019 KPSS sonuçları sadece öğretmenlik ve A grubu alımlarında kullanılacaktır.

İŞTE KILAVUZDA YER ALAN AÇIKLAMA

1.6 2019-KPSS sonuçları B Grubu Kadrolar için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak merkezi yerleştirme işlemlerinde ya da merkezi yerleştirme kapsamında olmamakla birlikte ilk defa açıktan personel alımlarında KPSS sonuçlarını kullanma durumunda olan ve kamu personeli istihdam eden (Zabıt Katibi, İnfaz Koruma Memuru, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi çerçevesindeki alımlar, Milli Savunma Bakanlığı sivil memur alımları ve bazı üst kurullar gibi.) tüm kurumların yapacakları personel alımlarında kullanılamayacaktır. Bu nedenle; A Grubu Kadrolar ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Kadrolarına başvurmayacak adayların 2019-KPSS'ye girmeleri gerekmemektedir.

KİMLER, 2019 KPSS'YE GİRMELİ?

Yukarıdaki kılavuz hükmüne göre

1- Öğretmen olmak isteyenler,
2- KPSS-A grubu mesleklere girmek isteyenler (müfettiş, uzman, denetçi, kontrolör yardımcılıkları) 2019 KPSS sınavına girmelidir.

Diğer taraftan, ÖSYM kılavuza polis alımlarını yazmamış olsa da, Emniyet Genel Müdürlüğü, POMEM'lere alımlarda 2019 KPSS sonuçlarını kullanabilmektedir. Dolaysıyla polis olmayı düşünenler de sınava girebilir.

Ama bu üç grup meslek dışında, 2019 KPSS alımları diğer memur, işçi ve sözleşmeli alımlarda kullanılamaz.

Konular

Top