Önlisans mezunları hangi tablolara göre KPSS başvurusu yapabilecek?

Önlisans mezunları hangi tablolara göre KPSS başvurusu yapabilecek?ÖSYM 2018 KPSS Önlisans Tercih Kılavuzunu kendi sitesinden yayınladı. Sınav sonuçlarından sonra beklenen kılavuzda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Alt limit puanı kaç isteniyor? Kılavuza dair önemli ayrıntılar haber içeriğimizde yer almaktadır.

KPSS Önlisans tercih kılavuzu sonuçlardan bir hafta sonra ÖSYM’nin sitesinde yayınlandı. Sınava giren adaylar sonuçlara ve bölümlere göre başvuru yapabilecekler. Nitelik kodlarına göre bölümlere ayrılan kılavuzda önlisans mezunları bu alanda dikkat etmeleri gerekmektedir.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAKTIR?

Başvurular olarak net bir tarih yok. Ortaöğretim sınavının ardından sonuçlar yayınlandıktan sonra personel alımı başvuruları başlayabilir. Başvurular Bakanlıklar üzerinden yapılacaktır.

EN ÇOK HANGİ ALANA BAŞVURU ALINMAKTADIR?

Önlisans kılavuzundaki listeye bakıldığında en çok alınacak bölüm “Sağlık Teknikeri” olarak görülmektedir. Tablo 2A ve Tablo 2B dikkatlice incelendiğinde unvan olarak Sağlık Teknikeri gözükmektedir. Diğer unvanlara dair alımlar Bakanlıklardan gelecek alımlara göre şekillendirilecektir.

ÖNLİSANS MEZUNLARI İÇİN NİTELİK KODLARI

Personel alımında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin belirlediği “nitelik kodları” kılavuzun içinde yer almaktadır. Hangi bölümden mezun olan aday hangi koda göre başvuru yapabilecektir? Aşağıdaki ÖSYM haber linkinde gözükmektedir.

NİTELİK KODLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

PUAN ŞARTI VAR MI?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın hazırladığı sisteme göre puan şartı bulunmaktadır. Sınava giren aday istenen bölümlere başvuru yapabilmek için en az “70 puan” alma şartı konulmuştur. 70 puandan aşağı alınan puanlar geçersiz sayılacaktır.

Not: Puan şartı Bakanlıklar tarafından belirlenmektedir. Standart puan limiti 70’tir. 70 puandan aşağı veya yukarı istenen puan şartı Bakanlıklar tarafından belirlenmektedir.

ÖNLİSANS MEZUNLARI HANGİ TABLOLARA GÖRE BAŞVURU YAPABİLECEK?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin hazırladığı kılavuza göre Tablo 2A ve Tablo 2B üzerinden başvuru yapma hakkına sahip olacaklardır.

TABLO 2A

2A tablosunda Kurum kodu, SB kodu, kurum adı, unvan, branş, il, teşkilat, sınıf ve aranan nitelikler bulunmaktadır. Başvuru yapacak olan aday “aranan niteliklere” çok dikkatli bakması gerekmektedir.

TABLO 2A’YI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TABLO 2B

2A’daki aynı maddeler Tablo 2B içinde geçerlidir. Aranan nitelikler bu tabloda da geçmektedir.

TABLO 2B’Yİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS Tercih Kılavuzu Tıkla İndir

KPSS Tercih İşlemleri Tıkla Başla

Konular

Top