ÖABT sınav merkezi tercihi nedir?

ÖABT sınav merkezi tercihi nedir?Sınava başvuru süresi bittikten sonra ÖABT sınav merkezi tercihini değiştirmek isteyen adaylar, bu değişikliği Haziran 2018 tarihleri arasında ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabileceklerdir. Bu tarihten sonra değişiklik yapılamaz.

ÖABT Sınav Merkezi Tercih Etmek için Tıklayınız

SINAVA DENKLİK PUANI İÇİN KATILMA DURUMU

Yükseköğretim Genel Kurulu kararı uyarınca, yurt dışından almış olduğu diplomasının denkliği için KPSS Eğitim Bilimleri sınavına katılması gereken adaylar bu alanı işaretleyeceklerdir. Bu amacı taşımayan adaylar, bu alanı boş bırakacaklardır. Bu alanda işaretleme yapan adaylara “Denklik" puanı hesaplanacak, bu alanda işaretleme yapmayan adaylara “Denklik" puanı hesaplanmayacaktır.

MEZUN OLDUĞU ÜLKE ADI VE KODU

SINAVA DENKLİK PUANI İÇİN KATILMA DURUMU alanında işaretleme yapan adaylar, bu alana mezun olunan ülke adı ve kodunu Tablo-5'den bularak yazacaklardır.

BİR KAMU KURUMUNDA ÇALIŞMA DURUMU

Bir kamu kurumunda çalışanlar aşağıdaki seçeneklerden kendilerine uygun olanı işaretleyeceklerdir. Diğer adaylar boş bırakacaklardır.

Adaylar, başvuru süresi içinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bu bilgilerinde düzeltme/değişiklik yapabileceklerdir. Bu bilgilerde düzeltme/değişiklik yapılması amacıyla Merkezimize gönderilen dilekçeler/belgeler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

1) Bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorum.

2) Bir kamu kurumunda sözleşmeli kamu personeli olarak çalışıyorum.

3) Bir kamu kurumunda işçi olarak çalışıyorum.

PUAN HESAPLAMASINDA KULLANILACAK YABANCI DİL BİLGİSİ

Birden fazla dilde YDS puanı edinmiş olan adayların en yüksek YDS puanı, YDS ağırlığının olduğu KPSS puanı hesaplamalarında değerlendirmeye alınır. Bu adaylardan diğer dildeki YDS puanının hesaplamaya katılmasını isteyenlerin bu isteklerini bu alanda belirtmeleri gerekmektedir. Başvurudan sonra bu bilgilerinde değişiklik olan adayların ise kullanılmasını istedikleri YDS puanını sınavdan önce Merkezimize dilekçe ile iletmeleri gerekmektedir.

OTURUM BİLGİLERİ

Aday Başvuru Formunun bu alanına sınavın hangi oturumuna girileceği işaretlenecektir. Tüm adaylar, Mayıs 2018 tarihi Sabah oturumuna girmek ve Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerini cevaplamak zorundadırlar Öğretmen kadrolarına atanmak isteyenler, sınavın Mayıs 2018 tarihi Öğleden Sonra oturumuna ve alanlarına bağlı olarak da Temmuz 2018 tarihinde yapılacak ÖABT'ye katılacaklardır.

Adayların Mayıs 2018 tarihinde yapılan Sabah ve Öğleden Sonra oturumlarına girmeleri isteğe bağlıdır. Adaylar, Mayıs 2018 tarihi Sabah oturumu (Genel Yetenek ve Genel Kültür) dışındaki oturumlardan hangilerine katılacaklarını bu alanda belirteceklerdir.

Adaylar işaretledikleri oturumlara göre bina ve salonlara atanacaklarından sınava girilecek oturum mutlaka işaretlenmeli, girilmeyecek oturumlar boş bırakılmalıdır.

Adayların, sınavın hangi oturumuna gireceklerine karar vermeden önce bu kılavuzu dikkatle incelemeleri ve sınavın hangi oturumuna girmelerinin gerekli olduğunu belirlemeleri yararlarına olacaktır.

2018-KPSS başvuru işlemini gerçekleştiren adaylar, daha sonra oturum değişikliği veya oturum yükseltme işlemlerini, basvuru süresi içerisinde ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabilirler.

Sınav ücreti yatırıldıktan sonra yine başvuru süresi içerisinde ais.osym.gov.tr internet adresinden oturum değişikliği veya oturum yükseltme işlemlerini yapabilirler. Sınav ücreti yatırıldıktan sonra yapılan oturum yükseltme işlemleri için gerekli olan sınav ücreti farkı süresi içinde yatırılmalıdır. Aksi durumda adayın son yaptığı güncelleme işlemine göre Başvuru Kayıt Bilgisinde ödenmedi olarak görülen oturum bilgisi iptal edilecektir.

İNTERNET ERİŞİM ŞİFRESİ İSTEĞİ

Bu alanı işaretleyen adaylara Aday İşlemleri Sistemi'ne giriş için geçici şifre üretilecektir. Bu işlem için adaydan herhangi bir ücret alınmayacaktır. Bu şifrenin en kısa sürede ÖSYM'nin internet adresinden değiştirilmesi gerekmektedir.

SINAV OTURUMLARI

Sınav, Mayıs 2018 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra uygulanacaktır. Her oturumda bir soru kitapçığı ve bir cevap kâğıdı kullanılacaktır.

Mayıs 2018 Sabah oturumunun süresi 120 dakika, Mayıs 2018 Öğleden Sonra oturumunun süresi 100 dakika,Mayıs 2018 Sabah ve Öğleden Sonra oturumlarının süresi ise 160 dakika olacaktır.

ÖABT, Temmuz 2018 tarihinde tek oturumda yapılacak ve cevaplama süresi 75 dakika olacaktır.

2018 KPSS'DE KAÇ NET KAÇ PUAN YAPAR?

KPSS 2018 Lisans bölümü puan hesaplaması nasıl olur? Puanların ve netlerin en ince ayrıntısı ile kolaylıkla hesaplayabilirsiniz

KPSS LİSANS P3 PUANI

55 NET 70 PUAN
62 NET 75 PUAN
72 NET 80 PUAN
84 NET 85 PUAN
91 NET 90 PUAN

KPSS Maratonu Başladı

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), genel kültür-genel yetenek ve eğitim bilimleri oturumuyla başladı. Sınava girecek adaylar sabahın erken saatlerinde sınav merkezlerine akın etti.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından tüm yurt genelinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) başladı. Sınava girecek olan binlerce aday sabahın erken saatlerinde sınav merkezlerine akın etti. Sınava memur olmak isteyen üniversite mezunları ile öğretmen adayları giriyor. Sınava girecek olan adaylar, sınav merkezlerinin önündeki güvenlik noktalarında aranarak sınava alındı. ÖSS'ye giren öğrencilere oranla daha tecrübeli olan adayların, tecrübeye rağmen hala aynı heyecanı taşıdıkları gözlendi.

Daha önce de Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girdiğini belirten Halim Çolak, “Çok heyecanlıyım şu an. İkinci defa sınava giriyorum. İlk sınav da güzeldi. Şu anda bir kamu kuruluşunda çalıyorum zaten. Öylesine giriyorum bu sınava. Ama yine de heyecan var" diye konuştu.

Yıllardır KPSS'ye girdiğini ifade eden Ahmet Çolak ise, “Kamu Personeli Sınavı'na çok girdim. Ben zevkine giriyorum zaten. Heyecanım yok. Çok girince artık esprisi kalmıyor. Kazanamayacağımızı da bildiğimiz için, sıkıntı yok" dedi.

2018 KPSS sınav sorularını ve cevaplarını buradan görebilirsiniz. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kapsamında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularını ve cevaplarını görmek isteyen adaylar haberimizde verdiğimiz bilgilere bakabilirler. Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri sınavlarının soruları yayınlandı. Alan bilgisi sınavı soruları ise sınav sonrasında ÖSYM'den yayınlandığı zaman burada olacak.

Konular

Top