PMYO - POMEM KPSS Puan Türleri

PMYO - POMEM KPSS Puan TürleriPMYO 2017 Polis alımları başvuruları ne zaman başlıyor? Polislik sınavı ygs baraj puanı kaç oldu, baraj puanı düşecek mi? detaylar pmyogiris.com'da.

PMYO, ygs baraj puanı kaç polis olmak isteyen adaylar tarafından merak ediliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis olarak görev yapmak isteyen adaylar Yükseköğretime geçiş sınavının sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra polislik sınavı baraj puanlarını ve polis alım şartlarını öğrenmek istediler. Her yıl Emniyet Teşkilatı belli dönemlerde bünyesinde polis olarak değerlendirmek üzere polis memuru alımı yapıyor. Bu yılda kısa bir süre önce TBMM'de kabul edilen kanun tasarısına göre, 2017 yılı içerisinde 15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni ve denetmen yardımcısı kadrosu ihdas edilecek. Peki, polis alımları ne zaman yapılacak? Şu an için Polis alım başvuruları ile ilgili Polis Akademisi Başkanlığı tarafından herhangi bir duyuru yayınlanmamıştır. Güncel gelişmeleri polis akademisi resmi sayfasından, haberin devamından ve Ajans Haber'den takip edebilirsiniz. 2017 PMYO polislik YGS baraj puanının kaç? Polis olmak için hangi şartlar gerekli? 2017 yılında açılacak olan polis kadroları için başvuru yapacak olan adaylar PMYO puanı kaç oldu? 2017 PMYO başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen polis olma şartlarını haberin ayrıtılarında bulabileceğiniz gibi, PMYO ygs baraj puanı YGS baraj puanı ve en son haberleri pmyogiris.com'dan takip edebilirsiniz.

PMYO POLİSLİK SINAVI - 2017 YGS BARAJ PUANI

Emniyet Genel müğdürlüğü bünyesinde ve Polis meslek yüksek okulunda eğitim görerek Polis olmak isteyen adayların başvuru yaptıkları PMYO giriş şartları ve başvuruları Emniyet Teşkilatı tarafından yapılan duyurular ile dönemler içerisinde yapılıyor. Yıl içerisinde yapılan başvuruları Emniyet teşkilatı resmi internet sitesi www.pa.edu.tr üzerinden yayınlanıyor. Geçtiğimiz yıl 2015 – 2016 eğitim-öğretim yılı için 2700 erkek, 300 kadın olmak üzere toplam 3000 öğrenci alımı yapılacağını duyuran EGM, söz konusu alıma ilişkin başvuru şartlarını da aynı sistem üzerinden yapıyor. PMYO polis alımına ilişkin sınav takvimini Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir. PMYO polis alımı başvurularında, ygs puan türü baz alınmaktadır. Başvuru yapabilmek için YGS sınavından en az 270 puan almış olmak gerekir. YGS baraj puanının yükselip düşmesi ile ilgili henüz EGM tarafından yapılmış bir açıklama yok.

PMYO NEDİR - AÇILIMI

PMYO açılımı: Polis Meslek Yüksekokulu, kelimelerinin kısa yazılışıdır.

PMYO ile ilgili merak edilenler. Emniyet Teşkilatının polis memuru ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim ve uygulama yapan Polis Akademisi Başkanlığına bağlı parasız yatılı ve resmi üniformalı yükseköğretim kurumlarıdır. PMYO’ların görev, çalışma esas ve usulleri Polis Yüksek Öğretim Kanunu, Polis Akademisi Yönetim Birimleri Kuruluş Görev ve Çalışma Yönetmeliği, Polis Akademisi Polis Meslek Yüksek Okulları Yönetim Birimleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği, Polis Meslek Yüksek Okulları Eğitim-Öğretim Yönetmeliği, Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.

POLİS MESLEK YÜKSEK OKULU MERAK EDİLENLERİ

Polis Akademisi nedir? Emniyet Teşkilatının memur, amir ve yönetici ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans, lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan, bünyesinde fakülte, enstitü ve polis meslek yüksekokulları bulunan bilimsel özerkliğe sahip yükseköğretim kurumudur. Akademi görev ve yetkileri Polis Yüksek Öğretim Kanunu, Polis Akademisi Yönetim Birimleri Kuruluş Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.

2017 POLİSLİK SINAVI TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI

Polislik sınavı 2017 PMYO taban puanları henüz açıklanmadı ancak açıklanır açıklanmaz haberimizden ve polis akademisi resmi web sayfasından öğrenebilirsiniz.

2017 PMYO TABAN PUANLARI DÜŞER Mİ?

Bu konuda ile ilgili henüz net bir bilgi yok. Fakat YGS baraj puanlarının 250'ye çekilmesi adaylar tarafından yoğun olarak talep ediliyor. PMYO puanları ile ilgili gelişmeleri Polis Akademisi resmi internet sayfasında yayınlanan duyurulardan ve ajanshaber.com dan takip edebilirsiniz. Polis olmak için ( Polis Meslek yüksek Okulunda okumak için) bazı özel şartlar bulunuyor. Bu şartlara göre adayın lise ve dengi okuldan mezun olması, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaş düzeltme yapmamış olması gerekiyor. Ayrıca 31 Aralık 2016 itibariyle 26 yaşından gün almamış olmaması gerekiyor.

PMYO POLİSLİK SINAVI İÇİN YGS'YE OKUL PUANI EKLENİR Mİ?

Polislik sınavı başvuruları için; 2017 YGS sonuç belgenizde yer alan YGS puan türleri okul puanı eklenmemiş puan türleridir. Polislik için, PMYO için bu puan türlerinden birini kullanabilirsiniz. Yani PMYO puanı hesaplanırken okul puanı hesaplamaya dahil edilmez.

PMYO BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

PMYO 15 BİN YENİ POLİS TASARISI MECLİSE SUNULDU

Kısa bir süre önce edinilen bilgilere göre, hükümetin bu yıl EGM kadrosunda değerlendirilmek üzere, 15.000 yeni polis kadrosu ihdas edilmesine dair tasarıyı Meclis Başkanlığı'na sunduğu öğrenildi. Polis alımları ile ilgili olarak Reuters’ın geçtiği haberde, AK Parti Meclis Grubu'ndan edinilen bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) emrine tahsis edilmek üzere, 3-9 derecesine sahip 15.000 yeni polisin atanmasını öngören kanun tasarısı, hükümet tarafından Meclis'e sevk edildi. Tasarının gerekçe bölümünde "EGM'nin polis memuru kadrolarının yetersiz kalması nedeniyle, taşra teşkilatına 15.000 adet polis memuru ünvanında kadronun ihdas edilmesi öngörülmektedir" denildi.

15 BİN POLİS KADROSU KABUL EDİLDİ

15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni ve denetmen yardımcısı kadrosu ihdas edilecek.

PMYO - POMEM KPSS PUAN TÜRLERİ

Lisans sonrası polis olmak isteyen adayların POMEM'e başvurabilmeleri için P3 puanına ihtiyaçları vardır. Bu puan genel kültür ve genel yetenek bileşenlerinden oluştuğu için 2017 KPSS'ye sadece b grubu tercih için giren adayların sadece " Mayıs Pazar Sabah (GKY) " oturumuna katılmaları yeterli olacaktır. Bu adaylarımız sadece 55TL sınav ücreti vereceklerdir. PMYO için, ygs puan türü baz alınmaktadır. Başvuru yapabilmek için YGS sınavından en az 270 puan almış olmak gerekir.

PMYO BAŞVURU ŞARTLARI

Polis olmak isteyen ve Polis Meslek Yüksek okuluna başvuracak olan kişilerde aranacak şartlar şu şekildedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma. Lise ve dengi okullardan mezun olmak ya da Lise son sınıfta okuyor olması.

YGS sınavından en az 270.000 puan almış olması.

Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından YGS de en az 140.000 puanı almış olması. Bayanlar için 163 cm, erkekler içinse 167 cm den kısa boylu olmamak ve benden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması.

Sağlık şartları Yönetmeni’nde yazan koşulları taşıyor olması gibi şartları taşıyor olması gerekir Polis Memuru olabilmesi için. Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için 2700 erkek, 300 kadın olmak üzere toplam 3000 öğrenci alımı yapılacaktır.

PMYO BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Polis olmak için ilk adımı internet üzerinden ön başvuru yaparak başlayabilirsiniz. Bunun için pmyo.pa.edu.tr adresinden Ön Başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra aynı adreste belirtilen hesap numarasına harç ücreti yatırılmalıdır. Daha sonra istenen belge ve evrakların teslimi ile birlikte mülakatlar yapılmaktadır. Başvuru ücreti ise 50 TL'dir. PMYO Sınav ve Mülakat Tarihleri Polis Meslek Yüksek Okuluna giriş için sınavlara katılmak gerekmektedir. Başvurusunu gerçekleştiren adaylar sınavı bekleyeceklerdir. Sınav tarihleri pmyo.pa.edu.tr adresinden veya bulunduğunuz bu sayfa üzerinden kontrol edilebilmektedir. Sınav tarihleri açıklaması dönemsel olarak bildirilmektedir.

PMYO 2. YEDEK ADAY YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

2016 yılı PMYO 2.yedek aday yerleştirme sonuçları açıklanmıştır. 13.08.2016 tarihinde yapılan 1.yedek planlamada yedek olarak belirlenen adaylardan 328 erkek ve 26 kadın aday olmak üzere toplam 354 adayın PMYO Müdürlüklerine planlamaları yapılmıştır.

2.Yedek planlamada ise erkek yedek adayların 329.sırasından başlanarak 153 erkek yedek aday, kadın yedek adayların ise 27.sırasından başlanarak 2 kadın yedek aday olmak üzere toplam 155 yedek adayın PMYO Müdürlüklerine planlamaları yapılmıştır.

Bundan sonraki yedek planlamaları için adayların Başkanlığımızın internet sitesini takip etmesi gerekmektedir.

Adaylara sonuçlar posta yoluyla veya değişik iletişim araçlarıyla bildirilmeyecek olup, internetteki resmi web sayfamız üzerinden ilan edilecek olan sonuçlar tebligat niteliğindedir.

PMYO ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

Polis Akademisi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, adaylarda alınacak şartlar aşağıda verilmiştir.
· T.C. vatandaşı olmak.
· Lise ve dengi okul mezunu olmak veya Lise 4.sınıfta okuyor olmak.
· 2015 yılı içinde yapılan YGS da puan türüne bakılmaksızın herhangi birinden en az 270 ham puan, Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından olanlar en az 140 ham puan almış olmak.
· 1 Ekim 2015 tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1990 – 01 Ekim 1997 tarihleri arasında doğmuş olmak)
· Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil ) ile 27 (dahil) arasında olmak.
· Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak.
· Adayın kendisinin ve evli ise eşi hakkında; genel ahlak ve edebe aykırı herhangi bir adli veya idare soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak veya hüküm giymemiş olmak.
· Adayın kendisinin ve evli ise eşinin, bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak.
· Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile giriş yönetmeliğinde sayılan suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
· Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak.
· Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
· Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.
· Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
· Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak.
· Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

PMYO POLİS ALIMLARI GENEL ŞARTLAR

a) T.C. vatandaşı olmak

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak veya Lise 4.sınıfta okuyor olmak

c) Herhangi bir eğitim-öğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak

ç) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2017 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) en az 250 puan almış olmak

d) Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2017 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş sınavından, (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) en az 140 puan almış olmak

e) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle (1 Ekim 2014) 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmamış erkek adaylar için 24 yaşından gün almamış olmak, (01 Ekim 1991 – 01 Ekim 1996 tarihleri arasında doğmuş olmak), askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ekim 1989 – 01 Ekim 1996 tarihleri arasında doğmuş olmak)

f) Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil ) ile 27 (dahil) arasında olmak

g) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak

ğ) Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme evi, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde aracılık ve besleyicilik türünden bir işi bulunmamak, genel ahlaka aykırı oyun temsil, film, video bant, teyp kaseti, vcd, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan zararlı yayın, yayım ve benzeri işlerde çalışmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hakkında herhangi bir adli veya idari kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, bu sayılan fiillerden herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya bu fillerden herhangi birisi ile ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak h) Kasten işlenen ve kanunundaki suçun ilgili maddesinde suçun ceza üst sınırı en az 1 yıl hapis cezası olan suçlar ile Devlet Memurları Kanununun 48/A-5 maddesinde ismen sayılan suçlardan dolayı,

1- Affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa dahi mahkûmiyeti bulunmamak, (Adli Para Cezası dahil)

2- Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak,

3- Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak,

4- Kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak

ı) (ğ) ve (h) bentlerinde sayılan şartlar adayın eşinde de aranır

i) Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak

j) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak

k) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak

l) Askerlikle ilişiği bulunmamak

m)Sağlık şartları Yönetmeliği hükümleri hariç herhangi bir nedenle Polis Meslek Yüksekokulundan çıkmış veya çıkarılmamış olmak

n) Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak, şartları aranır.

Konular

Top