KPSS 2018 hem lisans hem de önlisans sınavına girilebilir miyim?

KPSS 2018 hem lisans hem de önlisans sınavına girilebilir miyim?Adayların birden fazla öğrenim düzeyinde KPSS’ye girmeleri mümkün değildir. Ekim 2018 tarihlerinde yapılacak KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans sınavıyla ilgili kılavuz ayrıca hazırlanacak ve adaylara duyurulacaktır.2018-KPSS Lisans’a son başvuru tarihi olan Mart 2018 tarihi itibarıyla lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar, ön lisans veya ortaöğretim düzeyinde yapılacak sınava başvuramazlar.

Bu sınavın sonuçları, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda da kullanılacaktır. Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adaylar, sınavın Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak Temmuz 2018 tarihinde yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmak zorundadır. 2018 yılında ÖSYM tarafından yapılacak ÖABT sınav alanlarına Okulöncesi Öğretmenliği alanı da eklenmiştir.

Sınava katılmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvurma süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşacaklardır. 2018-KPSS Lisans Kılavuzunda ayrıntılı bilgiler yer almakta olup sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Kılavuzu Lisans Tıkla İndir

2018 KPSS Başvuru İşlemleri için Tıkla Başla

KPSS başvuru kılavuzu 2018 ÖSYM Mart şartına dikkat!

KPSS 2018 başvuruları yarın başlıyor. KPSS başvuru kılavuzu ÖSYM'nin internet sayfası osym.gov.tr'den yayınlandı. 2018 KPSS'ye yalnızca lisans mezunları ve mezun olabilecek durumda olanlar başvurabilir. Sınır tarihi ise Mart 2018.

KPSS başvuraları bugün başladı. ÖSYM KPSS 2018 başvuruları öncesi KPSS 2018 başvuru kılavuzunu osym.gov.tr adresinden erişime açtı.

KPSS başvurusu yapacaklar için ise ÖSYM başvuru şartı uyarısında bulundu. ÖSYM KPSS başvuru açıklamasına göre, Mayıs'ta yapılacak olan KPSS 2018'ye yalnızca 'lisans mezunları' ve mezun olma durumunda olacak adaylar başvurabilecek.

ÖSYM KPSS 2018 başvuru açıklamasında şu bilgilere yer verildi:
"2018 Kamu Personel Seçme Sınavı-KPSS lisans düzeyinde Mayıs 2018 tarihlerinde, sabah ve öğleden sonra uygulanacaktır.

ÖABT 2018 NE ZAMAN?

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), MEB öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak Temmuz 2018 tarihinde yapılacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin katılacakları Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), Kasım 2018 tarihinde yapılacaktır.

KPSS 2018 BAŞVURU TARİHLERİ

KPSS 2018 başvuruları Mart 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.
KPSS 2018 başvuru kılavuzu ösym

KPSS 2018 KİM HANGİ OTURUMA GİRECEK?

Adayların tümü, Mayıs 2018 tarihinde sabah oturumuna girmek zorundadır. Adaylar diğer oturumlardan hangilerine gireceklerine kendileri karar vereceklerdir.

KPSS 2018 KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sınava, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir. Koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, KPSS’ye alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

KPSS İÇİN MART 2018 UYARISI

Bir lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programından Mart 2018 tarihi itibarıyla mezun olmamış olmak koşuluyla; önlisans (iki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açıköğretim) ve ortaöğretim (lise ve dengi meslek lisesi) mezunları ile bu kurumlardan mezun olabilecek durumda olanlar Ekim 2018 tarihlerinde yapılacak olan sınava gireceklerdir. Bir lisans programından Mart 2018 tarihi ve öncesinde mezun olanlar, KPSS’ye lisans düzeyinden girmek zorundadır. Bir lisans programından Mart 2018 tarihinden sonra mezun olacaklar ise mezuniyet durumlarını göz önünde bulundurarak, KPSS’ye lisans düzeyinden veya ortaöğretim/ön lisans düzeyinden girebileceklerdir.

Konular

Top