KPSS 2018 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

KPSS 2018 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yeterlilik Sınavı yerine ÖSYM'ye yaptırılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına kimler katılabilir? DHBT başvuru şartları nelerdir?

Sınava, Ortaöğretim okullarından, Ön Lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde Ortaöğretim/Ön Lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.

Özetle; KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS+DHBT puanı ile birlikte Başkanlığın ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir. Mart 2018 tarihlerinde 2018-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, Mart 2018 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2018-KPSS Ortaöğretim / Ön Lisans’a başvuramazlar. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

DİKKAT: 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a son başvuru tarihi olan Ağustos 2018 tarihi itibariyle Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar. Bir adayın hem 2018-KPSS Lisans’a hem de 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a katılması mümkün değildir. 2018-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)Başvuruları:

KPSS Lisans Düzeyi Başvuru:
Mart 2018

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Düzeyi Başvuru:
Ağustos 2017

DHBT Başvuru:
Eylül - Ekim 2017

KPSS 2017 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı Başvuru Kılavuzu Tıkla İndir

KPSS 2017 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

Konular

Top