KPSS ortaöğretim önlisans nedir?

KPSS ortaöğretim önlisans nedir?Devlette memur ya da sözleşmeli görevlerde çalışabilmeniz için KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girmeniz gerekmekte. Bu yazımızda sıkça sorulan soruların başında yer alan Ortaöğretim (Lise) KPSS – Ön lisans KPSS hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

B grubu memurluk kadroları nelerdir? B grubu memurluk için hangi sınava girmek gerekir?

B grubu memurlukları için Lise KPSS’sine girmek gerekir. Peki B grubu memurluk nedir? A grubu meslekleri olarak kabul edilen kariyer meslekleri kadroları dışında kalan memurluk tipidir: psikolog, avukat, hizmetli, Kaloriferci, şoför, sekreter gibi…

Ortaöğretim KPSS – Ön Lisans KPSS hangi yıllarda yapılır?

Her yıl Ortaöğretim KPSS’nin kalkacağıyla ilgili söylentiler dolaşmaktadır. Bu söylentilerin nasıl çıktığını bilmiyoruz fakat bunun kesinlikle doğru olmadığını söyleyebiliriz. Ortaöğretim-On lisans KPSS çift rakamlı yıllarda yapılmaya devam etmektedir. Örneğin 2018, 2020, 2022 yılında Ortaöğretim KPSS’nin yapılması planlanmaktadır.

2018 yılında ise Lise KPSS Ekim 2018 tarihinde yapılacaktır.

Lise düzeyi sınavına kimler başvurabilir?

B grubu kadrolar için yapılan sınava, ÖSYM’ce kadroya son yerleştirme işlemlerine kadar liseden mezun olmuş öğrenciler katılabilir. Dolayısıyla lise KPSS’sine

-Lise 2, 3 ve 4. Sınıflarda okuyan öğrenciler,

-Üniversitelerin lisans (4 yıllık) bölümlerinde okuyan fakat mezun olmayanlar,

-Ön lisans okuyanlar ve mezunlar,

– Lise mezunu olup da üniversiteye yerleşemeyenler Ortaöğretim – Ön Lisans KPSS’ye girebilir.

Lise düzeyi KPSS konu dağılımı nedir?

Sınavda toplamda 120 soru sorulmaktadır. Sınav genel yetenek ve genel kültür olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Genel yetenek bölümü Türkçe ve matematikten, Genel kültür ise coğrafya, tarih ve vatandaşlık sorularından oluşmaktadır. Türkçeden 30, Matematikten 30, tarihten 30, coğrafyadan 18 ve vatandaşlık- güncel konular 12 olmak üzere toplamda 120 soru sorulmaktadır.

Lise düzeyi KPSS’nin geçerlilik nedir?

Lise düzeyinde yapılan sınavın bir sonraki sınava kadar geçerliliği bulunmaktadır. Yani lise düzeyi kpss bir sonraki lise düzeyi kpss’ye kadar geçerlidir.

Ortaöğretim – Ön Lisans KPSS memur atamaları nasıl yapılır?

Ortaöğretim KPSS sınavına giren öğrenciler memurluk başvurularını ÖSYM üzerinden merkezi yerleştirme sistemiyle yapmaktadırlar. Merkezi yerleştirmeler “kasım ve haziran” aylarında olmak üzere her KPSS döneminde 4 kere yapılır. Memurluk atamaları puan üstünlüğüne göre yapılır. Bu nedenle herhangi bir torpilin olması söz konusu değildir.

Konular

Top