KPSS öğretmenlik sınavına nasıl hazırlanmalı?

KPSS öğretmenlik sınavına nasıl hazırlanmalı?Öğretmen adaylarının önünde büyük bir duvar olan KPSS sınavı, birçok öğretmenin kadro alması için geçmesi gereken büyük bir engeldir.

Günümüzde binlerce öğretmenin başvurduğu ve sadece ortalama%12,5 gibi bir diliminin kadro aldığı KPSS sınavı, aslında doğru ve düzenli çalışıldığı takdirde %12,5′luk dilime girmenize olanak sağlayabilir. Çünkü günümüzde öğretmen adaylarının birçoğu bu sınava doğru bir şekilde hazırlanamadıklarından dolayı başarısızlığa uğramaktadırlar. Bu yüzden bu konumuzda öğretmen adayları için KPSS sınavında nasıl başarıya ulaşılabileceği konusunda bilgi vereceğiz.

Öğretmen Adayı için KPSS’nin En Önemli Kısmı Hangisidir?

Öğretmen adayı için KPSS’nin en can alıcı noktası %50′lik etkisi olan Öğretmen Alan Testidir. Bu alanda kendi meslektaşları ile yarışacağından en iyisi yapan kişi bir adım öne çıkacaktır. KPSS’nin etkisi ÖABT’ye göre daha azdır. Çünkü her kimsenin yetenekleri farklıdır. Bu yüzdende sınav sonucundaki fark genel olarak az olacaktır. Ancak iyi çalışan biri için KPSS’nin ilk kısmı da kadro almada iyi bir fark yaratmaktadır.

Öğretmen Adayı KPSS’ye Nasıl Çalışmalıdır?

Öğretmen adayı KPSS’ye çalışırken öncelikle KPSS’nin ilk sınavında yer alan Genel Yetenek ve Genel Kültür kısımlarından eksik olduğu kısımları belirleyerek çalışmaya başlamalıdır. Ancak bu kısımda çok fazla vakit harcaması onu geriye düşürebilir. Bu yüzden de belli başlı önemli konuları belirleyerek bu konuları bitirmeli ve puanına ulaşacağı hedef netleri belirleyerek çalışmalıdır.

KPSS’nin ilk adım sınavına kıyasla Eğitim Bilimleri sınavı öğretmen adayları için daha önemlidir. Çünkü birçok öğretmen adayının en çok takıldığı ve sorun yaşadığı kısım budur. Son günlere sıkıştırıldığı ve son zamanlarda çalışıldığı takdirde elde edilecek bilgilerden pek yarar alınamaz. Bu yüzden de Eğitim Bilimleri çalışırken zaman yayılarak ve genel hatları ile çalışılmalıdır.

Eğitim Bilimleri başta olmak üzere birçok dersi yazarak ve şifreleyerek çalışmalısınız. Çalışırken konu DAMGA UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİNDEN izlemeli böylelikle ders öncesi hazırbulunuşluğunuzu sağlamış olacaksınız ve ders de anlatılan konuyu daha iyi kavramış olacaksınız Geçmiş yılların sorularına çözerek çalışmalısınız. KPSS’nin yapabileceği süprizlere hazır olabilmek için daha önce çok fazla soru çıkmayan birkaç konuyu da belleğinize eklemelisiniz.

ÖABT sınavına çalışırken ise tek bir kaynağa bağımlı kalmamalısınız . Özellikle alanızla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitaplarını mutlaka incelemeniz gerekmektedir. Yeni bir sınav olduğu için çok fazla soru çeşidi bulunmamakta ve konuların dağılımı ise net belirgin olmadığından dolayı ne kadar fazla soru çeşidi görürseniz o kadar yarar sağlarsınız. ÖABT’ye çalışırken soru yüzdesi yüksek olan konulara öncelik göstermelisiniz. Yüzdesi yüksek konuları bitirmeli, zaman kazanmak için ise iyi olduğunuz veya yapabileceğinizi düşündüğünüz konuların üstünde çok uzun durmadan, sadece ön izleme yaparak geçmelisiniz.

KPSS sınavında öğretmen adaylarının en çok yaşadığı sıkıntılardan birisi deneyimsizlik oluyor. Üniversite eğitimi ve mezun olduktan sonraki süreçten sonra öğretmen adaylarına artık sınav sistemi yabancı kalıyor. Bu yüzden de birçok öğretmen sınav deneyimsizliği yaşıyor ve yetiştirememe, odaklanamama veya yabancı kalma problemleri yaşıyor. Başta ÖABT olmak üzere bol bol deneme çözmelisiniz. Aynı zamanda Eğitim Bilimlerine yönelikte bol bol deneme yapmalı ve soru tarzlarını benimsemelisiniz.

KPSS’nin geçmiş sorularına bakarak soru sistemlerini tanımalı ve yabancılık çekmemek için mutlaka konu çalışması yapmalısınız. Sadece okuyarak çalışmak yerine bunları görsellerle zenginleştirmeniz size daha çok yarar sağlayacaktır.

“Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz.”

Konular

Top