2018 KPSS hakkında detaylı bilgi

2018 KPSS hakkında detaylı bilgiOrtaöğretim, önlisans ve lisans alanlarında yapılacak olan 2018 KPSS öncesinde adaylar sınava katılabilmek için hangi kriterleri sağlamalıdır? Sınava hangi düzeyden başvuru yapacaklar? İşte tüm detaylarıyla 2018 KPSS Yol Haritası

Kamu Personel Seçme Sınavı 2018 yılında 3 farklı öğrenim türünde yapılacağı için büyük önem taşıyacaktır. Sınava kamu kurumlarında B grubu kadro olarak adlandırılan ve en çok personel alımının yapıldığı merkezi atamalara başvuru yapabilmek için adayların mutlaka katılması gerekmektedir.

Kimler Başvuru Yapabilecek?

Çift yıllarda yapılan KPSS'lerde tüm öğrenim düzeyleri için sınavlar düzenlendiği için Ortaöğretim (lise ve meslek lisesi), önlisans (iki yıllık meslek yüksekokulu ile iki yıllık açıköğretim) ve lisans (dört ve daha fazla süreli yükseköğretim programları) türlerinin sadece birinden aşağıda belirttiğimiz koşulları sağlayan adaylar öğrenim alanlarına göre sınava gireceklerdir.

1- Ortaöğretim Alanı: Ortaöğretim ve Önlisans alanında KPSS Ekim ayının son haftası yapılacağı için bu sınava KPSS Lisans sınavına başvuruların yapıldığı son gün itibariyle lisans mezunu olmayan adaylar içerisinden; ortaöğretim okullarından, önlisans bölümlerinden mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında henüz mezun olamayan ancak sınavın iki yıllık geçerlilik süresi içerisinde mezun durumda olabilecek adaylar başvuru yapabilirler. Konuyu daha iyi anlaşılması için bir örnekle açıklayalım.

2016 KPSS'de ortaöğretim ve önlisans alanlarında başvurular Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılmıştı. Sınava ortaöğretim yada önlisans alanından girilebilmesi için bir adayın kesinlikle lisans mezunu olmaması gerekmektedir. Bir adayın lisans mezunu olup olmadığına ise 2016 KPSS'de lisans düzeyinde yapılan sınavın son başvuru tarihi dikkate alınarak bakılmıştır.

2016 KPSS Lisans sınavı için başvurular Mart 2016 tarihileri arasında alınmıştı. Buna göre Mart 2016 tarihi itibari ile herhangi bir lisans programından mezun olan adayların sınava ortaöğretim/önlisans alanlarından girme şansları olmamıştır.Mart 2016 tarihinden sonra mezun olan adaylar ise sınava ortaöğretim veya önlisans düzeyinden girebilmiştir. Sınavlara başvuru tarihleri 2018 yılında eski sınavlara göre farklı tarihlerde yapılacağı için, 2018 KPSS Lisans başvurularının son günü olan tarihte (ÖSYM tarafından lisans başvuruları açıklandığında netleşecektir.) adayın son mezuniyet durumu KPSS'de hangi öğrenim düzeyinden sınava gireceğini belirleyecektir.

2- Önlisans Alanı: KPSS'de ortaöğretim ve önlisans başvuruları birlikte alındığı için yukarıda belirttiğimiz koşullar Önlisans içinde geçerlidir. 2018 KPSS'nin geçerliliği 2 yıl olacağı için ortaöğretim/önlisans alanlarından başvurular Temmuz ayı içerisinde alınacaktır. Başvurular sırasında isteyen adaylar bu alanlardan mezun olmasalar bile 2 yıl içerisinde mezun olabilme durumları olursa başvuru yapabilirler.

3- Lisans Alanı: Lisans programlarından mezun olan yada mezun olabilecek durumda olan adaylar KPSS'ye lisans programından başvuru yapabilir. Bir adayın sınava Lisans düzeyinden girebilmesi için başvuruların yapıldığı son tarih itibariyle herhangi bir lisans programından mezun olması gerekir.Biz açıklamamızı yine 2016 KPSS'yi dikkate alarak yapacağız.

2016 KPSS lisans başvuruları Mart 2016 tarihleri arasında yapıldığı için başvuruların son tarihi olan Mart 2016 gününde lisans programlarının birinden mezun durumda olan adaylar sınava mecburen lisans düzeyinden başvuru yapmışlardır; fakat bu tarihten sonra mezun olacaklar ise mezuniyet durumunu gözönünde bulundurarak KPSS'ye lisans veya ortaöğretim/önlisans düzeyinden girebilmiştir.Her iki düzeyden ise sınava girebilme durumu yoktur. 2018 KPSS içinde başvuru tarihleri Lisans düzeyinde Mart 2018 tarihlerinde , Ortaöğretim ve Önlisansta ise Ağustos tarihleri arasında alınacaktır.

2018 yılı puanı Merkezi Atamalarda Haziran ayından sonra kullanılacaktır

ÖSYM tarafından yılda iki kez yapılan merkezi memur atamalarında çift yıllarda yapılan KPSS puanı dikkate alındığı için kamuda iş sahibi olmayı düşünen adayların mutlaka 2018 KPSS'ye girmeleri gerekmektedir. Alınan puanlar merkezi atamalarda ilk kez 2018 Kasım alımlarında kullanılacaktır. 2016 KPSS puanının geçerlilik süresi 2018 KPSS'nin yapılması ile sona ereceği için 2016 puanlarıyla herhangi bir kamu kurumuna yerleşemeyen adayların yeni sınava girmeden 2018 Kasım ayından itibaren yapılacak merkezi atamalarda tercih yapma şansları olmayacaktır. Adaylara bu durumu önemle hatırlatmak istiyoruz.

Başvuru Tarihleri 2018 Sınav Takvimi açıklandığında kesinlik kazanacak

KPSS için öğrenim düzeylerine göre başvuru ve sınav tarihleri ÖSYM tarafından açıklanan 2018 yılı sınav takvimiyle kesinlik kazanmıştır.

Sınav takvimine ulaşmak için buraya tıklayınız

2018 KPSS hakkında sık sorulan sorular

Soru-1: 2018 KPSS olacak mı ?

Cevap-1: Evet 2018 KPSS her zamanki gibi yine yapılacak. Her sene KPSS kalktı söylentileri dolaşmaktadır ama ÖSYM tarafından bu söylentiler kesin bir dille yalanlanmıştır.

Soru-2: 2018 KPSS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Cevap-2 : 2018 KPSS başvuruları ne zaman ? sorusu şu an memur adayları tarafından tarafımıza en sık iletilen soruların başını çekmektedir. 2018 KPSS başvuruları Lisans – Önlisans ve Lise mezunları için farklı tarihlerde yapılmaktadır. Diğer başlıklarımızda bu konuları tek tek ele alacaz.

Soru-3: 2018 KPSS Lisans Başvuruları Ne Zaman ?

Cevap-3: 2018 sınav takvimi henüz ÖSYM tarafından yayınlanmadığı için bu sorunun net cevabını veremiyoruz ama diğer senelerde yapılan KPSS başvuru zamanlarına bakarak söyleyebiliriz ki 2018 KPSS lisans başvuruları Mayıs Ayında olacak. Bu konu netleştiğinde sitemizde gerekli duyuru yapılacaktır.

Soru-4: 2018 KPSS Önlisans Başvuruları Ne Zaman ?

Cevap-4: Aynı şekilde Henüz 2018 ÖSYM sınav takvimi yayınlanmadığı için net cevap verebilmemiz mümkün değil ama diğer senelerde yapılan önlisans KPSS sınavlarına baktığımızda başvuruların Temmuz Ayında yapılacağını söyleyebiliriz.

Soru-5: 2018 KPSS Lise Başvuruları Ne Zaman ?

Cevap-5: 2018 KPSS Lise başvuruları Önlisans KPSS başvuruları ile aynı tarihte olmaktadır. Yani 2018 KPSS Lise Başvuruları Muhtemelen Yine Temmuz Ayında yapılacaktır.

Soru-6: 2018 KPSS Sınav Tarihleri Ne Zaman ?

Cevap: ÖSYM sınav takvimi yayınlanmadığından dolayı Bu soruya da NET cevap veremiyoruz. Ama genel olarak KPSS Lisans sınavı Temmuz Ayında, KPSS Önlisans /Lise Mezunları için de KPSS sınavı Eylül Ayında Yapılmaktadır.

Konular

Top