KPSS 2018'de A Grubu adaylar kaç oturuma girecekler?

KPSS 2018'de A Grubu adaylar kaç oturuma girecekler?KPSS başvuruları Mart itibariyle başlayıp Mart’ta sona erecek.2018 KPSS başvuru kılavuzu yayımlanıyor. A grubu, öğretmenlik ve POMEM isteyen adaylar Mart'a kadar oturum sayılarını belirleyerek KPSS'ye başvuracaklar.

A grubuna yönelik puanlar

KPSS sisteminde 121 tane puan türü var. Bunlardan P10, P93, P94 ve P121 puanları haricindekiler esasen A grubu mesleklere yönelik puanlardır. Yani, A grubu meslekler için 117 tane puan türü hesaplanmaktadır.

A grubu puan hesaplama sistemi

KPSS'deki puanlar en az iki alanın bileşiminden oluşmaktadır. Örneğin, P3 puanı genel kültür ve genel yetenek alanlarının bileşiminden oluşmaktadır. Bunun yanında örneğin P97 puanı genel kültür, genel yetenek, kamu yönetimi, iktisat ve hukuk derslerinden oluşmaktadır.

Puan hesaplanmasında temel kural şudur: Bir puanın hesaplanması için, o puanın içeriğinde yer alan bileşenlerin her birinden en az birer tane (doğru ya da yanlış fark etmez) soru işaretlenmiş olmalıdır.

Örneğin, P3 puanının hesaplanması için hem genel kültür hem de genel yetenek alanından en az birer soru işaretlenmiş olmalıdır. Aksi takdirde bu puan hesaplanmaz. Gerçekten de, 2014 sınavında genel yetenek ile çok vakit kaybeden ve sistemi bilmeyen birkaç aday genel kültür işaretlemedikleri için puanı hesaplanmamıştır.

Ayrıca, genel kültür ve yetenek, tüm puanların içinde yer aldığından, bunları işaretlemeyen bir adayın hiçbir puanı hesaplanmamaktadır.

Başka bir örnek verecek olursak, P97 puanı için yukarıda belirttiğimiz alanlardan soru çözülmelidir. Mesela bu puan içeriğinde yer alan iktisattan soru çözülmemesi durumunda bu puan hesaplanmayacaktır. Hatta içinde iktisat yer alan diğer 78 tane puan türü de hesaplanmayacaktır.

A grubu adayların çoğu iki oturuma girerek hata yapıyorlar

KPSS'de A grubuna yönelik olarak cumartesi sabah (CS), Pazar sabah (PS) ve Pazar öğle (PÖ) oturumları yer almaktadır. Adayların çoğu özellikle PÖ ( kamu yönetimi, uluslar arası ilişkiler, ÇEKO, istatistik ve ekonometrinin yer aldığı) oturumuna girmiyorlar. Sebep olarak da bu oturumlardaki derslerin bilinmemesi gösteriliyor.

Oysa ki, bu alanların mutlaka iyi bilinmesine gerek yok. Zaten bu alanlar az puan türünde yer alıyor ve puan içindeki ağırlıkları da çok yüksek değil. Ancak özellikle kamu yönetimi bazı puanlarda yine de çok önemli bir ağırlığa sahiptir.

Pazar öğle oturumuna girilmezse ne olur?

Bir KPSS puanının hesaplanması için bileşenlerinden mutlaka en az bir tane işaretlenmiş olmalıdır. Pazar öğle oturumunda az önce belirttiğimiz derslerden en az birer tane işaretlenmemesi durumunda, bu derslerin yer aldığı puanların hiç biri hesaplanmaz. Bu da adayların daha az kurum sınavına başvurabilmelerine sebep olacaktır.

Örneğin, P37 puanı için kamu yönetimi bulunmaktadır ve bu puan kaymakam alımları için kullanılmaktadır. Kamu yönetimi işaretlemeyen bir adayın bu puanı hesaplanmaz.

Pazar öğle oturumuna girmeyen adaylar, başbakanlık uzmanlığı, il planlama uzmanlığı, devlet personel uzmanlığı, kaymakamlık, TÜİK uzmanlığı,SGK müfettişliği, SGK denetmenliği, İş müfettişliği gibi örnekleri çoğaltılabilecek mesleklerin kurum sınavlarına başvuru yapamayacaklardır.

A grubu adaylar 3 oturuma da girmeli

KPSS'de a grubuna yönelik olarak cumartesi sabah (CS), Pazar sabah (PS) ve Pazar öğle (PÖ) oturumları yer almaktadır. Adayların bu oturumların hepsine girmesi en mantıklısı olacaktır. Her bir oturum 2018 yılı için ilgili kılavuzda belirlenmiştir ve üç oturum için toplam belirtilen sınav ücreti yatırılacaktır.

Bunun için adaylar bankaya ücret yatırırken Cumartesi sabahı+ iki oturum olarak belirteceklerdir. Başvuru yaparken ise yukarıda belirttiğimiz oturumları seçeçeklerdir.

KPSS 2018 sınav başvuru kılavuzunu indirmek için tıklayınız

KPSS 2018 sınav başvuru işlemleri için tıklayınız

Konular

Top