KPSS 2018 lisans puan hesaplama nasıl yapılır?

KPSS 2018 lisans puan hesaplama nasıl yapılır?KPSS, lisans mezunu adaylar için her yıl; önlisans ve lise mezunu adaylar içinse çift yıllarda yapılan kamu personeli seçme sınavıdır. Çift yıllarda yapılan KPSS’ye üniversiteden mezun olmamış öğrenciler de girebilmektedir ancak üniversiteden mezun olan adaylar ise yalnızca lisans KPSS’ye girebilmektedir.

KPSS 2018 lisans puan hesaplaması yapmak için tıklayınız

KPSS ortaöğretim sınavının puan türü p94’tür. Daha çok B Kadro olarak anılan kurumlarda memur olunmaktadır. P94 puan türüyle Şöför, gardiyan, katip, bilgisayar işletmeni gibi memur kadrolarına atanabilirsiniz.

KPSS önlisans sınavının puan türüyse p93’tür. Daha çok öğrenciler arasında 3001 kadro olarak anılır. 3001 kodunun anlamı meslek yüksek okulu mezunu olmak anlamı taşımaktadır. P93 puanı ile zabıt katibi, bilgisayar işletmeni, memur (genellikle alanınla ilgili) olunabilmektedir.

Hem ortaöğretim hem de önlisans sınavında 60 genel kültür, 60 genel yetenek olmak üzere 120 soru çıkmaktadır. Soru dağılımıysa şu şekilde;

30 Türkçe,
30 Matematik,
26 Tarih,
18 coğrafya,
9 Vatandaşlık,
7 güncel


Genellikle kadro az açıldığı için yüksek puan almalısınız. Örneğin 85 üstü puan alarak memurluk için mülakatlara çağırılabilirsiniz. KPSS ortaöğretim-önlisans sınavından 85 üstü almak için 78-80 civarı netinizin olması gerekmektedir.

KPSS Lisans (P3) puan hesaplama

Lisans KPSS her yıl temmuz ayında yapılmaktadır. Yarım milyona yakın aday sınava girmektedir. KPSS A Grubu, öğretmen adayları ve P3 puanıyla atanmak için sınava giren veterinerlik fakültesi, mühendislik fakültesi vb. fakültelerden mezun olan adayların girdiği lisans kpss P3 puan türüne göre hesaplanmaktadır. 4001 kodlu kadrolara P3 puan türüyle başvurulmaktadır. Bu puan türü %50 genel kültür %50 genel yetenek ağırlıklıdır. P3 puan türü şu şekilde hesaplanmaktadır.

( 0,5 x Genel Kültür Genel Yetenek neti ) + 40
Örnek: Derya genel yetenek testinden 44 net yapmıştır, genel kültür testinden ise 34 net yapmıştır. Bu durumda Derya’nın P3 puanı şu şekilde hesaplanacak.
(0,5 x 78) + 40 = 79 puan

Ancak burada devreye standart sapma denilen kavram girmektedir. Standart sapma sınava giren adayların az yaptığı sorunun daha çok puan getirmesini ifade etmektedir. Örneğin matematik testindeki kesirli sayılar sorusunu sınava giren öğrencilerin %80’i doğru yapmıştır. Aynı sınavın Türkçe testindeki mantık sorusunu sınava giren adayların %10’u doğru yanıtlamıştır. Bu durumda mantık sorusunu doğru yanıtlayan adayların puanı daha yüksek gelecektir.

KPSS’de standart sapma ve ortalama değerler tablodaki gibidir;KPSS A Grubu puan hesaplama

KPSS A Grubu sınavına İİBF, SBF, İşletme Fakültesi öğrencileri girmektedir. Sınav 3 aşamalıdır. Cumartesi günü genel kültür-genel yetenek sınavına giren adaylar pazar günü sabah oturumunda maliye, muhasebe, iktisat, işletme, hukuk testlerini; öğleden sonraki oturumda ise kamu yönetimi, istatistik, uluslararası ilişkiler, ekonometri ve ÇEKO testlerini çözmektedir. A Grubu öğrencileri için en önemli oturum pazar sabahı yapılan sınavdır. Çünkü müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı kadrolarının alım yaptığı P35, P40, P49 gibi önemli puan türlerinde maliye, muhasebe, iktisat ve hukuk testlerinden yapılan netler önemlidir. kpss a puan hesaplama

P35 puanı nasıl hesaplanır?

Bu puan türünde Genel kültür %10, Genel yetenek %10, Hukuk %20, İktisat %20, Maliye %20, Muhasebe %20 etkilidir. İl Göç Uzman Yardımcısı, Bağ-kur Denetmen Yardımcısı, TBMM Uzman Yardımcısı kadroları için P35 puan türüne bakılmaktadır. p35 puan hesaplama

P40 puanı nasıl hesaplanır?

Bu puan türünde YDS’nin %10 etkisi bulunmaktadır. P40 puanına YDS %10, Genel yetenek %20, Genel Kültür %10, Hukuk %15, İktisat %15, Maliye %15, Muhasebe %15 etkilidir. Vergi Müfettiş Yardımcısı, Maliye Müfettiş Yardımcısı vb. kadrolar için P40 puan türü etkilidir.

P49 puanı nasıl hesaplanır?

Bu puan türünde de YDS’nin %10 etkisi bulunmaktadır. P49 puanına YDS %10, Genel yetenek %10, Genel Kültür %10, Hukuk %20, İktisat %20, Maliye %20, Muhasebe %20 etkilidir. Gelir Uzman Yardımcısı, Vergi Denetmen Yardımcısı için P40 puan türü etkilidir.

A Grubu adayların 117 farklı puan türü hesaplanmaktadır. Tüm puanlarda testlerin puana etkisi farklıdır. Ayrıca her testin ortalama ve standart sapma gibi değerleri KPSS puanına etki etmektedir.

Testlerin standart sapma ve ortalama değerleri baz alınarak hazırlanan kpss puan hesaplama sisteminde ÖSYM verilerine en yakın puanı hesaplayabilirsiniz.

KPSS Puan Hesaplama

Burada öğretmenlik (KPSS10), önlisans (KPSS93) ve ortaöğretim (KPSS94) için 2016 yılı KPSS puanlarınızı hesaplayabilirsiniz.

Hesaplayacağınız puan türünü seçtikten sonra, işaretlediğiniz soru sayısını ve yanlış sayınızı girip "Hesapla" tuşunu tıklayın.

KPSS 2018 lisans puan hesaplaması yapmak için tıklayınız

Konular

Top